Wydarzenia 2023Relacje z wydarzeń

05 września 2023 r. - Wystawa członków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK oddział Ziemi Wałbrzyskiej „Wałbrzych nieoczywisty”

Wałbrzych, pozornie jest miastem, jak wiele innych, czy to na Dolnym Śląsku, czy też w innych regionach kraju. Ale gdy przyjrzeć się nieco dokładniej jego położeniu, historii, specyfice, jako ważnego niegdyś ośrodka przemysłowego, będziemy skłonni zweryfikować nasz wcześniejszy pogląd. Nadamy temu miastu miano ciekawego, nietuzinkowego i pełnego tajemnic. Z każdego miejsca bowiem przemawia do mieszkańców i zwiedzających piękno przyrody, skomplikowana historia, echo dawnych czasów, odbija się od starych murów, szpetnych zaułków, utopionych w ciszy i zadumie uliczek oraz dróg, które to wychodzące z miasta wiodą nas często w urocze pasma Gór Wałbrzyskich, czy Kamiennych. Oryginalność Wałbrzycha przyciąga jak magnes turystów, a wśród nich również artystyczne dusze w poszukiwaniu weny, natchnienia, czyli artystycznego polotu. Fotografów polujących na niesamowite efekty współdziałania uroków pleneru ze światłem oraz własnym pomysłem tego jedynego ujęcia, w celu uzyskania niepowtarzalnych kadrów – trofeów, które są możliwe przede wszystkim w takich okolicznościach przyrody i terenu jak Wałbrzych i jego okolice. Niniejszy album jest na to najlepszym dowodem, jak miejsce fotografowania splata się w udaną całość z innymi czynnikami, począwszy od bogactwa natury, klimatu i magii miejsca, unikatowości krajobrazu, a skończywszy na indywidualnych cechach talentu fotografującego. Sentymentalnie wybrzmiewające na zdjęciach tradycje górnicze miasta, minimalistycznie ujęte epizody krajobrazu, piękne efekty zjawisk przyrodniczych na tle niepowtarzalnych widoków Ziemi Dolnośląskiej, czy też miejskie zaułki uśpione w mroku, to tylko namiastka tego, do czego Wałbrzych inspiruje poprzez oko obiektywu. Zapraszam do rozkoszowania się kolejnymi kadrami, czy to ze łzą w oku, czy z uśmiechem na ustach, a może z zadumą nad nieubłaganym upływem czasu? Wszystkie te refleksje i wrażenia pozwolą się Państwu wzbogacić duchowo i uwrażliwić na piękno, które jest wszędzie. Trzeba je tylko poszukać i udostępnić innym.

Wystawa: 05.09.2023 - 28.09.2023 - Energetyczne Centrum Kultury, ul. Będzińska 65, Sosnowiec

Wystawa członków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK oddział Ziemi Wałbrzyskiej „Wałbrzych nieoczywisty”

23 czerwca 2023 r. – Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Miłośników Fotografii z Sosnowca.

Wystawa powstała z materiału zdjęciowego wybranego przez uczestników pleneru w Sosnówce. Dziękujemy Tadeuszowi Łazarzowi, prezesowi stowarzyszenia za podjęcie współpracy z Komisją Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej. Dziękujemy autorom wystawy za wspaniałą, artystyczną ucztę. Wystawę można oglądać w Sali wystawowej Ośrodka Społeczno – Kulturalnego SM Podzamcze w Wałbrzychu.

Zaprezentowana wystawa jest początkiem dobrze zapowiadającej się współpracy. Następny ruch należy do nas, a będzie to prezentacja wielo autorska pt. „Wałbrzych nieoczywisty”.

Na Wernisaż zapraszamy 8 września 2023 r. do Energetycznego Centrum Kultury w Sosnowcu.

Alek Ziółkowski


Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Miłośników Fotografii z Sosnowca

17 czerwca 2023 r. - Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

XI Ogólnopolski Przegląd Diaporam i Fotografii Cyfrowych organizowany zwyczajowo, corocznie przez Komisję Fotografii Krajoznawczej stał się i w tym roku faktem. Coroczna tradycja celebrowania fotografii w naszej fotograficznej rodzinie, działającej w Oddziałach PTTK w całym kraju, jest już zwyczajowym spotkaniem, bogatym nie tylko w różnorodne kadry, ale i w pokaz możliwości warsztatowych, kreatywność, wzajemną wymianę doświadczeń, i niezwykłą satysfakcję z naszych osobistych osiągnięć jak też z efektów naszych przyjaciół. To prawdziwe święto fotografii. Często oprócz podziwu dla artysty doświadczamy wielkich odkryć, że to co znamy, może zadziwiać w inny, nowy sposób, że nawet najbardziej banalne rzeczy z odpowiedniej perspektywy mogą stworzyć fascynujące, unikalne obrazy. Takie wnioski nasuwają się nam – fotografom dopiero teraz, po wielu latach doświadczeń , kiedy okazywało się że żmudna obserwacja natury połączona z subtelnością pracy z aparatem fotograficznym zmienia w nas sposób postrzegania i wartościowania tego co nas otacza względem ciągle niezgłębionych możliwości naszego obiektywu. Przeglądy nasze mają znamienny temat przewodni „ Byłem – Widziałem – Zdobyłem”. Zobowiązuje on nas do ciągłego przyglądania się naszej fotograficznej drodze, do poszukiwań nowych środków wyrazu artystycznego, do coraz bardziej świadomej, selektywnej, ale i kreatywnej penetracji świata, po to, by uruchamiać najgłębiej położone w nas pokłady talentu, intuicji artystycznej, emocji, pełnego przekonania do dokonywanych wyborów, w celu osiągania coraz większej doskonałości twórczej.

Jadwiga Łozińska


Nagrodzeni w XI Ogólnopolskim Przeglądzie Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

W dziale FOTOGRAFIA w wyniku głosowania członków JURY:

 • nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi otrzymał Kol. Waldemar Kałasznikow,
 • nagrodę Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej PTTK otrzymała Kol. Krystyna Kosińska.

W dziale DIAPORAMY w wyniku głosowania członków JURY:

 • nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi otrzymał Kol. Piotr Sadoczyński,
 • nagrodę Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury otrzymała Kol. Krystyna Kosińska.

Po trzech autorów w każdej kategorii, którzy otrzymali największą ilość punktów w ocenie jury ETAPU I otrzymuje wyróżnienia:

W DZIALE FOTOGRAFIA

 • wyróżnienie ufundowane przez Romana Ludwiczuka Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymał Kol. Piotr Sadoczyński,
 • wyróżnienie ufundowane przez T-Best™ Michalak właściciel sklepu internetowego TopKoszulki.pl® otrzymał Krzysztof Haase,
 • wyróżnienie ufundowane przez Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej otrzymała Kol. Danuta Kałasznikow.

W DZIALE DIAPORAMY

 • wyróżnienie ufundowane przez Romana Ludwiczuka Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymała Kol. Ewelina Świeściak,
 • wyróżnienie ufundowane przez T-Best™ Michalak właściciel sklepu internetowego TopKoszulki.pl® otrzymał Kol. Kazimierz Szymela,
 • wyróżnienie ufundowane przez Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej otrzymał Kol. Alek Ziółkowski.

XI Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK
XI Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK
XI Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

29 kwietnia 2023r.- wystawa Marka Śliwińskiego „Fotoaqasfery – Bałtyckie Impresje”.

Wystawa jest częścią długoterminowego projektu „Fotoaqasfery”, który został rozpoczęty w 2018 roku. Wykorzystując medium, jakim jest fotografia, stara się pokazać tęsknotę za ciszą i równowagą raczej trudną do spotkania w nadmorskich warunkach.


wystawa Marka Śliwińskiego „Fotoaqasfery – Bałtyckie Impresje”
wystawa Marka Śliwińskiego „Fotoaqasfery – Bałtyckie Impresje”

03 kwietnia 2023 r. – Poplenerowa wystawa „Kołobrzeg 2023”

W dniach od 18 do 25 lutego 2023 r. członkowie i sympatycy Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK o/ Wałbrzych wzięli udział w pierwszym nadmorskim plenerze fotograficznym Kołobrzeg 2023. Rezultaty plenerowych działań zaprezentowaliśmy na wystawie w Multimedialnej Galerii Obrazu w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury w Starej Kopali. Wystawę można oglądać od 03.04 do 27.04.2023 r. oraz w złączonej poniżej prezentacji. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.


Poplenerowa wystawa „Kołobrzeg 2023”

31 marca 2023 r. – wystawa fotografii Walentego Mariana Krzyśka pt. „Moje spojrzenie na góry”

W dniu 31.03.2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu odbyła się wystawa fotografii Walentego Mariana Krzyśka pt. „Moje spojrzenie na góry”. Była to wystawa retrospektywna. Powstała przy bardzo dużym zaangażowaniu i determinacji autora aby podzielić się tym co zobaczył i doświadczył z jak największą rzeszą odbiorców a jednocześnie jest zamykającą dotychczasowe wędrowanie po naszych pięknych górach. Marian jest wieloletnim i zasłużonym działaczem PTTK za co zdobył wiele odznak i tytułów a ostatnio za działania w ramach KFK został uhonorowany Brązową Odznaką Fotografa Krajoznawcy.


wystawa fotografii Walentego Mariana Krzyśka pt. „Moje spojrzenie na góry”
wystawa fotografii Walentego Mariana Krzyśka pt. „Moje spojrzenie na góry”

30 marca 2023 r. – Wernisaż wystawy „Fotografie powściągliwe”

W art. cafe „Pod Pretekstem” miało miejsce otwarcie wystawy Anny Habdas-Czujko i Alka Ziółkowskiego pt „Fotografie powściągliwe”.

Poczynania naszego fotograficznego duetu miały swój początek w marcu 2022 roku. Wtedy to za sprawą konkursu fotograficznego „Bitwa na zdjęcia”, organizowanego przez Wałbrzyski Klub Fotograficzny w Art Cafe „Pod Pretekstem”, każdy z nas zobowiązał się do przygotowania jeden raz w miesiącu, jednej fotografii, która w duecie będzie tworzyła spójny zestaw. Tytuł ,, Szukając światła”, który pierwszemu zestawowi nadał Alek, towarzyszył nam już każdego miesiąca. Powstał zestaw dwunastu dyptyków, z których trzy zwyciężyły na kolejnych bitwach. W międzyczasie zrodził się pomysł zaprezentowania prac w formie wystawy. Nowe fotografie nie tworzą tym razem zestawów, ale łączą je: prostota formy, kształty, czystość, przejrzystość, spokój, które to określenia charakteryzują fotografię minimalistyczną. Na wystawie można zobaczyć silny kontrast walorowy. Nadrzędną rolę spełnia kompozycja nie emocja. Światło w kontraście z cieniem tworzy geometrię obrazu. Współczesny fotograf, Steve Johnson, minimalizm w fotografii definiuje w ten sposób: ,,Fotografia minimalistyczna polega na dotarciu do istoty czegoś. Z definicji jest to proces redukcyjny - proces, który zaczyna się od kompozycji nieminimalistycznych, a następnie poprzez odrzucenie tego, co nieważne, dochodzi do tego, co ważne. Mniej znaczy więcej”.

Powściągliwość w wyrażeniu emocji, w kompozycji obrazu połączyła nasze prace i stała się elementem, który tytułowo zespolił fotografie. Nasze twórcze poczynania pozwoliły znaleźć część wspólną, która poprzez FOTOGRAFIE POWŚCIĄGLIWE, nas opisuje.

Anna Habdas-Czujko


wystawa Anny Habdas-Czujko i Alka Ziółkowskiego pt „Fotografie powściągliwe”
wystawa Anny Habdas-Czujko i Alka Ziółkowskiego pt „Fotografie powściągliwe”

17 marca 2023r. - wystawa fotografii Piotra Sadoczyńskiego pt. „Niejednorodna Przestrzeń”

Zdjęcia prezentowane na wystawie autorskiej Piotra Sadoczyńskiego powstały podczas plenerów w Słowińskim Parku Narodowym i na zamku w Malborku. Wernisaż wystawy odbył się w Ośrodku Społeczno Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze”, Al. Podwale 1, Wałbrzych.


wystawa fotografii Piotra Sadoczyńskiego pt. „Niejednorodna Przestrzeń”
wystawa fotografii Piotra Sadoczyńskiego pt. „Niejednorodna Przestrzeń”

13 marca 2023 r. – Wystawa Renaty Zięby "Zima na szlaku".

Wystawa Renaty Zięby "Zima na szlaku"

Komisja Fotografii Krajoznawczej przy PTTK o/Wałbrzych prezentowała w dniach od 13 do 30 marca 2023 r. wystawę fotografii Renaty Zięby pod tytułem "Zima na szlaku". Zdjęcia można było oglądać w Galerii Multimedialnej WOK Stara Kopalnia. Autorka jest aktywnym członkiem Cieszyńskiego Klubu Fotograficznego "START" działającego przy PTTK Oddział Beskid Śląski w Cieszynie. Jako niestrudzona turystka, od lat przemierza górskie szlaki i z pasją godną absolwentki szkoły o profilu fotograficznym rejestruje swoje wizje w fotograficznym kadrze. Renata Zięba ma w swoim dorobku liczny udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, gdzie chętnie prezentuje swoje prace i uczestniczy w ich przygotowaniu.


04 marca 2023 r. – „Ona i on” IX wystawa fotografii Pań

W dniu 04.03.2023 r. w Galerii na Piętrze w WOK Stara Kopalnia miało miejsce otwarcie wspaniałej wystawy fotografii członkiń i sympatyczek Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK o/ziemi wałbrzyskiej. W tym roku Panie wybrały temat prac „ONA I ON” w obiektywie. Poniżej krótka relacja fotograficzna z tego wydarzenia.


„Ona i on” IX wystawa fotografii Pań
„Ona i on” IX wystawa fotografii Pań


10 lutego 2023 r. – wystawa pokonkursowa „Niezwykłe kadry 2022 roku”

W sali wystawowej Ośrodka Społeczno- Kulturalnego Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” w Wałbrzychu odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej „ Niezwykłe kadry 2022 roku”. W konkursie udział wzięli członkowie i sympatycy Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej. Niezwykłym kadrem 2022 roku zostało wybrane zdjęcie zatytułowane „ W jesiennym uścisku” autorstwa kolegi Darka Piłata, któremu jeszcze raz serdecznie gratulujemy.


wystawa pokonkursowa „Niezwykłe kadry 2022 roku”
wystawa pokonkursowa „Niezwykłe kadry 2022 roku”

20 stycznia 2023 - Inspiracje - Wystawa członków KFK PTTK Wałbrzych

20 stycznia 2023 r. w Ośrodku Społeczno-Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze w Wałbrzychu, Al. Podwale 1 zaprezentowaliśmy XI Doroczną Wystawę Fotografii z cyklu „Inspiracje”. Była to wystawa członków KFK PTTK Wałbrzych, która wcześniej miała swój wernisaż w grudniu 2022 roku w Galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Członkowie KFK PTTK Wałbrzych zaprezentowali niecodzienną wystawę fotografii krajoznawczej: różnorodną, bogatą w swej treści i formie, nie podporządkowaną żadnym tematycznym ryzom, emanującą natomiast impresją autorów, czyli subiektywnymi ich odczuciami w zestawieniu z pięknem świata. Otrzymaliśmy wachlarz emocji takich jak wzruszenie, ekscytacja, podziw, czy może nostalgia? Celem Autorów było zapewne wywołanie u odbiorców doznań i wrażeń, które przenoszą nas - widzów w świat kontemplacji i w sferę doznań emocjonalnych, dalekich od szarej codzienności i prozy życia. Zauroczenie pejzażami, naturą w jak najszerszym tego słowa znaczeniu, symboliką zawartą w mowie zdjęć, ulotną granicę między rzeczywistością, a fantazją lub wyjątkowość abstrakcyjnych form przekazu - taką moc ma bez wątpienia artystyczna mowa eksponowanych na wystawie fotografii. Pasja naszych Artystów, ciekawe formy wyrazu artystycznego, ale również niezaprzeczalne wartości świata, który nas otacza i prosi, żeby go podziwiać na wszystkie możliwe sposoby.


Inspiracje - Wystawa członków KFK PTTK Wałbrzych