Archiwum 2021 roku

Powrót11 grudnia 2021 r. – Wernisaż wystawy Wiesławy Standzoń pt. „Moja przestrzeń”

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni mieliśmy okazję i przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy Wiesławy Standzoń pt. „Moja przestrzeń”.

Autorka od 10 lat jest aktywnym członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej. Przez te wszystkie lata, Jej fotograficzna działalność odznaczała się bogatym i różnorodnym wachlarzem poszukiwań twórczych, dotyczących zarówno form wyrazu jak i warsztatu artystycznego. Inspirowana światem, w oparciu o własną pomysłowość, fantazję oraz umiejętność korzystania ze zdobytej wiedzy, doświadczała coraz to nowych „odkryć” w dziedzinie fotografii, prezentując je na wielu wystawach i konkursach, zdobywając uznanie środowiska fotografów krajoznawców.

Materiał do wystawy autorskiej wybrany został z archiwum z lat 2015 – 2018. Pokazuje osobistą przestrzeń, czyli tematykę krajoznawczą najbardziej współgrającą z wnętrzem autorki, czyli Jej zainteresowaniami, potrzebami, gustem artystycznym, czy też fantazją i marzeniami twórczymi. Tak powstały między innymi te zaprezentowane na wystawie subtelne obrazy natury, wysublimowane przestrzenie o niesamowitym blasku, stworzone ludzką ręką - mały świat otaczający autorkę, zauważony jej bardzo wrażliwym okiem.


„Moja przestrzeń”

„Moja przestrzeń”

09 września 2021 r. - Wernisaż wystawy Kazimierza Szymeli pt. „Wodospady Podgórnej”

W art. cafe "Pod Pretekstem" mieliśmy przyjemność zaprezentować wystawę Kazimierza Szymeli, członka KFK PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej. Wystawa nosiła tytuł „Wodospady Podgórnej".

Autor od lat penetruje miejsca, które zachwycić mogą swoją magią, tajemniczością, pięknem nieokiełznanej natury i utrwala je w fotograficznym kadrze. Tym razem zawitał do Przesieki i malowniczych wodospadów położonych w sercu Karkonoszy.

Widoki wartkich strumieni wody i niepowtarzalnej gry świateł stały się inspirującym tematem fotograficznym autora. Czy jego fascynacje przełożone na fotograficzny obraz udzielą się też Państwu?

Odpowiedź uzyskamy po obejrzeniu wystawy.

Zapraszamy.


„Wodospady Podgórnej”

„Wodospady Podgórnej”

21 sierpnia 2021 r. - IX Ogólnopolski Przegląd Diaporam / 10-lecie działalności KFK Wałbrzych / 70–lecie działalności Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej.

W murach Starej Kopalni, w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury przeżywaliśmy jako Członkowie i Sympatycy Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Ziemi Wałbrzyskiej niezwykle uroczysty wieczór. Na jego doniosłość wpływały dwa wspaniałe wydarzenia: wystawa i pokaz diaporam pt. „Byłem – Widziałem – Zdobyłem”, w ramach IX Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK oraz jubileusz 10-lecia działalności Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej. Nasze święto wpisało się ponadto w obchody 70–lecia działalności Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej.

Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu znamienitych gości, m.in.

 • Przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha Maria Romańska, występująca w imieniu Prezydenta Miasta.
 • Z ramienia ZG PTTK Paweł Zań.
 • Dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK Marek Lawin.
 • Wiceprzewodniczący KFK ZG PTTK Andrzej Kowol.
 • Dyrektor WOK Jarosław Buzarewicz.
 • Wiceprezes PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej Jan Niewczas.

Nie zabrakło też naszych wiernych odbiorców, którzy towarzyszyli nam przez 10 lat naszych zmagań z fotografią. Było nam miło wyrazić Im swoją wdzięczność i podziękowanie. Wzruszającą chwilą był wyraz uznania i docenienia niektórych osób, za wybitny wkład w działalność KFK, oddanie i fachowość w dziedzinie fotografii i tak:

 • Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymał Alek Ziółkowski.
 • Dolnośląską Odznakę Honorową przyznano Tadeuszowi Rupocińskiemu.
 • Dolnośląską Odznakę Honorową otrzymał Jerzy Noszczyk.

W tegorocznym konkursie diaporam nagrody otrzymali:

 • Nagrodę główną, ufundowaną przez KFK ZG PTTK otrzymał Kol. Tadeusz Łazarz za diaporamę pt. „Impresje”.
 • Nagrodę WOK otrzymali Ewelina i Wojciech Świeściak za diaporamę pt. „Podlasie”.
 • Wyróżnienia ufundowane przez sponsora Romana Ludwiczuka - Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymali:
  • Krystyna i Marek Kosińscy za diaporamę pt. „Kolorowe i pachnące”.
  • oraz Walenty Krzysiek za diaporamę pt. „Karkonosze 2021”.

W konkursie fotografii nagrody otrzymali:

 • Nagrodę główną ufundowaną przez KFK ZG PTTK otrzymał Kol. Krzysztof Hasse za zdjęcie „ Pilsko” (2021).
 • Nagrodę Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymał Kol. Piotr Sadoczyński za zdjęcie „ Tatry” (2017).
 • Wyróżnienia ufundowane przez sponsora Romana Ludwiczuka - Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymali:
  • Bożena Giorewa za zdjęcie pt. „Ciekawski lisek”.
  • oraz Waldemar Kałasznikow za zdjęcie pt. „Muflony – Książański Park Krajobrazowy”.

Ten uroczysty wieczór dostarczył wszystkim obecnym wiele wzruszeń i zapoczątkował kolejny etap naszego wspólnego działania. Życzmy więc sobie, aby był równie bogaty we wspaniałe przeżycia, osiągnięcia i sukcesy. Żeby ubogacał nas i dawał zarówno nam – fotografom, jak i naszym Odbiorcom satysfakcję, radość i nieprzemijającą młodość ducha.

Jadwiga Łozińska


10-lecie działalności KFK Wałbrzych

IX Ogólnopolski Przegląd Diaporam

30 lipca 2021 r. - Wernisaż wystawy fotografii Ewy Limberger, pt. "MISTYCZNY NEPAL"


Wernisaż wystawy fotografii Ewy Limberger, pt. "MISTYCZNY NEPAL"

Wernisaż wystawy fotografii Ewy Limberger, pt. "MISTYCZNY NEPAL"

11.06.2021 r. – Otwarcie wystawy Alicji Dąbrowskiej „Świat nasycony kolorem”

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Świat nasycony kolorem” Alicji Dąbrowskiej. W gronie koleżanek i kolegów z KFK, oraz rodziny i znajomych autorki, podziwialiśmy jej fotograficzny dorobek.

Tytuł wystawy "Świat nasycony kolorem" idealnie oddaje klimat jej fotografii. Zdjęcia odkrywają wrażliwość autorki na piękno otaczającego ją świata oraz wskazują na mistrzowskie wyczucie chwil – tej chwili w której należy nacisnąć spust migawki.

Oglądając zdjęcia mglistych poranków czy głębie kolorystyczną kończącego się dnia czy też bezkresną potęgę wodospadu Laksforsen, czuło się tą liryczną i dramatyczną moc natury.

Gratulujemy, Alu wrażliwości i warsztatowej doskonałości.


Wystawa Alicji Dąbrowskiej „Świat nasycony kolorem”

Wystawa Alicji Dąbrowskiej „Świat nasycony kolorem”

23.05 – 28.05.2021 r. oraz 30.05 – 03.06.2021 r - Wiosenny plener KFK

WIOSENNY PLENER FOTOGRAFICZNY CZŁONKÓW KFK W "PARKU NARODOWYM UJŚCIE WARTY" odbył się w dniach 23.05. – 28.05.2021 r. oraz od 30.05. – 3.06.2021 r.. w Słońsku. Uczestnicy pleneru zostali podzieleni na dwie sześcioosobowe grupy. Podyktowane to było przepisami regulującymi sytuację epidemii koronawirusa.

Dla niektórych fotografów z KFK był to powrót do znanych im wcześniej miejsc. Inni zaś przyjechali po raz pierwszy. Wszyscy uczestnicy zauroczeni rozlewiskiem Warty i Postomii. Rozległe podmokłe tereny, zabagnione łąki i pastwiska obejmują obszar 8074 ha Parku Narodowego „Ujście Warty”. O randze tego obszaru świadczy fakt wpisania tego miejsca na listę Ramsar.

Naszą bazą wypadową było Gospodarstwo „Nad Rzeczką” w Słońsku skąd wyruszaliśmy na plenery fotograficzne. Był i wschód słońca, na który trzeba było wstać przed godziną 4 rano, by zdążyć nad rozlewisko jak i zachód słońca około 22 godziny, tęcza na niebie nad bagniskiem. Niektórzy z uczestników wyruszali na bezkrwawe łowy, by zatrzymać w kadrze zająca, wydrę, lisa, bobra czy sarnę, stado żurawi. Inni zaś spacerując po „Betonce” czy drewnianą kładką wiodącą przez mokradła na ścieżce edukacyjnej Olszynki w Kamieniu Małym utrwalali różnorodną przyrodę, z czatowni podglądali ptaki i zwierzynę. Można było uczestniczyć w koncercie różnorodnego ptactwa, czy żab zielonych, kumaka nizinnego, grzebiuszki czy ropuchy.

„Piękno widać we wszystkich rzeczach” tylko fotograf wie w jakim świetle zapisze kadr, bo fotografia jest rzeczywistością wewnętrznych przeżyć.

Plener fotograficzny to nie tylko kadry, zatrzymane i utrwalone chwile, które z upływem czasu będą zmienione przez naturę i człowieka, ale także zdobywanie wiedzy o miejscu, które odwiedziliśmy.

Trudno pominąć smakowite dania serwowane nam przez Pana Rafała na śniadanie i obiadokolację, który z pasją oraz wyczuciem smaku, z na pozór tradycyjnych składników stworzył oryginalne i wyjątkowe dania.

Każdy z uczestników pleneru z pewnością znalazł coś co go zainspirowało, zarejestrował okiem obiektywu swoje artystyczne przeżycia.

Czekamy z utęsknieniem na kolejny plener.

"Świat jest taki jakim potrafimy go zobaczyć"

Krystyna Kuriata14 maja 2021 rok – "10 LAT OBECNOŚCI" – Jubileuszowa Wystawa Komisji Fotografii Krajoznawczej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej.

Spotkaliśmy się w Galerii Biblioteki Pod Atlantami na doniosłym wydarzeniu, jakim jest 10 lecie działalności Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Oddziale Ziemi Wałbrzyskiej. Do galerii przywiodła nas chęć obejrzenia jubileuszowej wystawy fotograficznej, do której przygotowywaliśmy się właściwie 10 lat, zgłębiając na wielu spotkaniach, plenerach, wycieczkach, podczas wzajemnych rozmów, wymianie doświadczeń, wiedzę na temat fotografowania. Nasz jubileusz przypadł na trudny społecznie i organizacyjnie czas. Jednak, mimo to dało się odczuć dużą więź między nami – członkami Komisji, którą tworzyliśmy od początku istnienia naszej fotograficznej grupy. Dzięki temu stawaliśmy się coraz bardziej wrażliwymi odbiorcami natury, umiejącymi coraz bardziej doskonale władać naszym orężem, jakim bezsprzecznie jest aparat fotograficzny. Cieszymy się, że plonem wieloletniej działalności i naszych umiejętności mogliśmy się podzielić z Państwem poprzez zorganizowaną wystawę. Jest ona niezwykle merytorycznie zróżnicowana – od ciekawych ujęć krajobrazowych naszego miasta Wałbrzycha oraz okolicznych bogatych przyrodniczo miejsc, poprzez detale natury, wytropione w przestrzeni, czy też kompozycje łączące naturę z zamysłem fotografa, aż do ujęć graniczących z abstrakcją. Mamy w sobie nieodparte odczucie, że miniony czas z aparatem w ręku niewątpliwie wzbogacił nasze osobowości o jeszcze większą wrażliwość, czujność, podziw dla świata, pragnienia poznawania go oraz dał nam zdolność wyrafinowanego wykorzystywania naszego warsztatu. Wystawa jest dostępna do 2.07.2021, pn-pt 10:00-17:00, więc zapraszamy, życząc bogatych wrażeń.

Jadwiga Łozińska


Autorzy:

Piotr CHWAJA, Alicja DĄBROWSKA, Krystyna KOSIŃSKA, Danuta KAŁASZNIKOW, Waldemar KAŁASZNIKOW, Renata KOŃCZAK, Marek KOSIŃSKI, Walenty KRZYSIEK, Krystyna KURIATA, Ewa LIMBERGER, Jadwiga ŁOZIŃSKA, Tadeusz RUPOCIŃSKI, Piotr SADOCZYŃSKI ,Wiesława STANDZOŃ, Andrzej STANIEWICZ, Wojciech STAŃCZAK, Piotr STRZELECKI, Kazimierz SZYMELA, Lucyna ŚMIGIELSKA, Ewelina ŚWIEŚCIAK, Wojciech ŚWIEŚCIAK, Alek ZIÓŁKOWSKI, Barbara ZIÓŁKOWSKA.


„10 LAT OBECNOŚCI” – Jubileuszowa Wystawa Komisji Fotografii Krajoznawczej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej
„10 LAT OBECNOŚCI” – Jubileuszowa Wystawa Komisji Fotografii Krajoznawczej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej

6 marca 2021 roku - otwarcie wystawy "To, co nas kręci"

Dziś, w węższym niż zwykle gronie, przestrzegając rygorów epidemicznych, w obecności naszych Sympatyków uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy prezentującej artystyczny dorobek naszych Pań.

Na dowód, że Kobiety w Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej mają szlachetną pasję, która daje Im szczęście i przydaje barw Ich życiu, szczególnie w obecnej trudnej rzeczywistości, jest fakt zorganizowania wystawy fotograficznej na temat „To, co nas kręci”. Świadczy to o niebywałym bogactwie wewnętrznym naszych Pań - autorek zdjęć. Poprzez zaprezentowane fotografie dały się poznać jako osoby nieprzeciętne, wrażliwe, zagadkowe, ale też silne, odważne i wyraziste w swoich wyobrażeniach, dążeniach oraz w wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań. Tym samym wpisały się w obchody Roku Kobiet, jakim ogłoszony został w Wałbrzychu rok 2021. U progu wiosny, mieliśmy więc, niezwykłą przyjemność zaprezentować w Galerii "Na piętrze” WOK, na Starej Kopalni kolejną, VII już wystawę fotograficzną, do obejrzenia której zapraszamy indywidualnie w najbliższych dniach.

Wystawa "To, co nas kręci"
Wystawa "To, co nas kręci"